Moser sklo často slouží jako synonymum kvalitního českého sklářství. A není se co divit, historie firmy do jisté míru skutečně reprezentuje i historii českého sklářství. Ať už se bavíme o jejich počátcích v 19. století, počátku 20. století, éry během komunismu či v současném směřování. (I když historie firmy se začala psát přeci jen o dost později, více o historii skla si můžete přečíst zde.)
Co si tedy představit pod pojmem Moser sklo?
Počátek skla Moser
V 18., 19. i na začátku 20. století bylo velmi časté, že sklárnu vlastnila jedna rodina. A nemuselo být jen u jedné sklenářské hutě, rodina mohla mít i víc hutí v oblasti, jak se rozrůstala a předávala si své know-how. Dalším důležitým faktorem pro růst a prosperitu byli kromě znalostí i obchodní styky a inovace. A tak bylo běžné, že členové rodiny cestovali po světě, rozšiřovali si obzory, které pak přiváželi domů. A zároveň utužovali obchodní svazky.
Firmu v roce 1857 v založil v Karlových Varech Ludwig Moser. Na její založení se ve skutečnosti poměrně dlouho připravoval – studiem i prvotními drobnými ryteckými pracemi.
Jakmile ale firmu založil, postupně jí rozšiřoval a firma díky jeho podnikatelskému citu, stejně jako zálibě ve skle nabyla rychle stability. Objevoval se na světových výstavách, kde Moser sklo vyhrávalo ocenění, a čerpal inspiraci.
Zlatá éra
Zlatá éra pak přišla v letech 1911-1920. Tedy během postupného předávání firmy synovi Leo Moserovi, který byl obchodním a uměleckým šéfem. Ten dovedl do sklárny přivést kvalitní designery (především německé) a Moser sklo zažilo opravdové zlaté časy.
A když mluvíme zlatých časech, znamená to, že Moser sklo se vyskytovalo i u papeže, anglické královské rodiny, stejně jako si ho zamilovali američtí obchodníci.
Moser sklo – hluboko ryté květy i oroplastiky
Ludwig Moser byl původně rytec a během vandrování po Čechách v Praze navštěvoval i kreslířkou školu.
Nelze se tak divit, že ryté křišťálové sklo – a především pak hluboko ryté květy jsou tím, co je pro Moser sklo velice typické.
Dalším oblíbenou technikou, kterou je možné často vidět u Moser skla je gradované sklo. Pro něj je základem bezbarvé sklo, která pak postupně graduje (přelévá se do jiné barvy). Tak jako je to vidět na úvodní obrázku či této fotografii s květinou, kde původně bezbarvé sklo graduje do jantarové barvy. (A následně je za tepla naleptána rubínová barva a květ je na světe.)
Poslední charakteristickou technikou pro Moser sklo, kterou je dobré uvést, je oroplastika. Jde o leptání do skla, následně vyplněné zlatou barvou. Sklo pak často zdobí antické motivy (jako jsou například Amazonky nebo Kentauři).
Pořídit sklo současné či sběratelské?
Po roce 1920 se Moser sklo začalo potýkat s ekonomickými problémy a na počátku 30.let rodina zareagovala na sílící nacistický tlak a vedení firmy opustila. Firma však přežila a i když byla během komunismu zestátněna, podílela se na tvorbě designerského skla. (Známá je například tažené nit Jiřího Šuhájka).
Dnešní firma Moser těží z geniálních myšlenek designerů během období Ludwiga i Leo Moserových. Navíc je možné si kusy dotvořit dle vašeho vlastního přání, pokud tedy nemáte hluboko do kapsy.
Paradoxně díky specializaci na luxusní klientelu, je tak dnes možné některé historické Moser sklo koupit levněji než současnou výrobu. Pokud vás tedy Moser sklo láká, neváhejte se porozhlédnout po internetu nebo se vydat přímo k nám – na rozdíl o jiných antiků se specializujeme přímo na sklo. Pomůžeme vám tak vybrat skutečně autentické sklo (o tom, jak poznat takové sklo si můžete přečíst zde).