Precisně ryté sklo, lom křišťálové skla, nadčasové dekory art decové skla jsou úžasné. Každý z nás občas ale zatouží po eleganci, která v sobě nese stabilitu i originalitě, která vypadá tak snadně, což v sobě nese návrat k základům a určité jednoduchosti.
To vše přináší starožitné hutní sklo.
Tato jednoduchost starožitného hutního skla však zdaleka neznamená, že by bylo snadné ho vyrobit nebo se by jednotlivé kusy byly fádní, zaměnitelné jeden za druhým.
Hutní sklo, sklo vyráběné u pece
Starožitné hutní sklo je zároveň i synonymum pro tvrdou prací sklářů. Hutně tvarované sklo se totiž vždy modeluje přímo u pece při vysokých teplotách. Při cca 1200°C sklo totiž začíná tuhnout (a tak již neteče), ale zároveň je stále ještě tvárné.
Toto sklo se u pece fouká do požadovaných tvarů. A to buď ručně přímo na sklenářské píšťale, anebo do kovových forem. Jakmile je základní forma na světě, sklo se následně dotvarovává opět u pece. Stále se tedy jedná o ruční práci. A i v případě, že sklenář při výrobě starožitného hutní skla použil formu, je se každý kousek stává originálem.
Z tohoto popisu by se mohlo zdát, že tedy všechna skla z dřívější doby jsou skla hutní. Nicméně pokud mluvíme o starožitném hutním skle, nemluvíme – ani o křišťálu (který má svá specifika), ani o sklech zdobených později mimo huť – sklářkou pec (jako skla broušená či rytá) nebo o lesní / zeleném sklu, které předcházelo čirém sklu, na které jsme dnes zvyklí.
Starožitné hutní sklo v České republice
V České republice má hutní sklo bohatou tradici, která se datuje již od středověku. Nejvýznamnější oblastí výroby skla byli a stále jsou severní Čechy, kde se nacházela řada hutí, které dodnes pokračují ve výrobě skla.
V 19. století se české sklo stalo vyhlášené po celé Evropě, přičemž skláři začali experimentovat s novými technikami a styly. V té době se rozšířila i výroba skleněných figurek, křišťálového skla a dekorativních předmětů.
A zároveň vznikaly rodinné sklárny, z nichž některé existují dodnes – jako Moser nebo Rückl.
V současné době jsou jako starožitná hutní skla nejvíce poptávané vázy z poloviny 20. století.
Tedy z let kolem a po Expu 58, které vrátilo českému sklářství lesk a slávu. Protože alespoň někteří skláři se mohli vrátit ke kvalitní výrobě skla.
Toto starožitné hutní sklo se vyznačuje tím, že je masivnější. Většinou foukané do forem a následně při vysokých teplotách ručně tvarované u pece.